Uz finansinkoj podrsci Evropskog saveza pokrenuli smo pilot projekat „ECO Challenge“ preko koji krejramo prvu onlajn interaktivnu platformu za koriscenje u ucionici u Srbiji. Umesto da kopira zastarele procese učenja u onlajn okruženju, kao mnoge digitalne alate koji se u poslednje vreme pojavljuju (posebno nakon pandemije), ECO Challenge platforma ide korak napred. Koristeci design thinking metodologiju i pricnipima neformalnog obrazovanja kao osnovu, platforma nudi iskustveno ucenje i timske aktivnosti za projektnu nastavu u hibridnom formatu (onlajn i oflajn aktivnosti) i razvija vestine 21. veka kod ucenika.
U pilot testiranje platforme, koji ce trajati od 1. Septembra do 31. Marta, ucestvuju 10 srednjoskolska odeljenja iz 10 razlicitih opstine u Srbiji.
Preciznije, mladi od 15 do 19 godina prateci platforme imace zadatak da identifikuju problem u okruženju, nude rešenja i realizuju akcije u njihovoj zajednici. Radeći u timovima kao deo školske aktivnosti učenici će raditi uz pomoc dva mentora: njihov natavnik/ca i jedan/na omladinski/a radnik/ca.
,,Eco Challenge” projekat osmišljen je tako da podstiče mlade ljude i njihove mentore da aktivno doprinose održanju ekološki uređene zajednice. Srednjoškolcima se pruža prilika da budu aktivni učesnici promena, dok se njihovim mentorima (nastavnicima/cama i omladinskim radnicima/cama) pruža pomoć i podrška u vidu treninga i mentorstva. Na početku projekta, nastavnici/ce će imati trodnevnu obuku koja će se održati u Beogradu. Otkriće alate neformalnog obrazovanja, naučiti kako da promene svoje uloge tradicionalnog načina predavanja u facilitatore projektne nastave učeći aktivnosti i Design for Change metodologiju za aktivizam mladih i kooperativno rešavanje problema. Izazov za đake jeste da pronađu rešenje za ekoloski problem u njihovom okruženju koji ce oni prepoznati. Uloga nastavnika/ca jeste da im pomogne u razumevanju problema, donošenju odluka i samoj realizaciji akcije. Omladinski radnici (iz Kancelarija za mlade ili omladinske organizacije) će biti uključeni kao sekundarni mentori učenicima kroz posebne radionice. Njihova uloga je da povežu timove s opštinama, lokalnim kompanijama i drugim akterima koji pomažu mladima da osete podršku i učine njihova rešenja ostvarivim i održivim.
Na ovaj način će ideje i kreativnost učenika voditi proces, dok će iskustvo starijih pomoći da projekti budu delotvorni zahvaljujući njihovom iskustvu.
Ciljevi projekta ,,Eco Challenge” jesu edukativnog i ekološkog karaktera: